Gender w Poznaniu – Nauka czy ideologia?

4 września 2013|00:53

Nowa definicja człowieka?

 

W poniedziałek 2 września 2013 r. o godz. 19.00 w Sali Hotelu Bazar w Poznaniu odbyły się kolejne Debaty Poznańskie. Do dyskusji na temat Gender w Poznaniu – Nauka czy ideologia? zaproszeni zostali: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr – teologia moralna, dr Bogna Białecka – psycholog, Szymon Szynkowski vel Sęk – Radza Miasta Poznania.
Z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele stowarzyszenia „Jeden świat”, wystosowując jedynie list, w którym zauważyli, iż problemy poruszane w dyskusji nie dotyczą programu przez nich realizowanego. Odczytany został także list senatora Jana Filipa Libickiego, który
z uznaniem wyraził się o organizowanych debatach. Nie przybyli też zaproszeni na spotkanie m.in. Wielkopolski Kurator i Dyrektor Wydziału Oświaty UM.
Debatę poprzedziła Msza św. o godz. 18.00 w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Tradycyjnie już spotkanie w Sali rozpoczęła modlitwa do Ducha św. W roli prowadzącego wystąpił Łukasz Ferchmin z KIK-u.
Czy chrześcijanie powinni wspierać postulat równouprawnienia? Kiedy gender zaistniało w nurcie politycznym? Kto wyraził zgodę na wprowadzenie warsztatów gender w poznańskich szkołach? Kto będzie je prowadził? Czy potrzebna jest zgoda rodziców do ich prowadzenia? Czym może skutkować wprowadzenie warsztatów gender do szkół? Czy prawdą jest, że powstał projekt karania rodziców, którzy nie wyrażą zgody na udział swoich dzieci w tych zajęciach? Co może zrobić rodzic, by w szkole, do której uczęszcza jego dziecko nie wprowadzono warsztatów gender? Zwolennicy gender powołują się na badania naukowe – czy tak jest w rzeczywistości? – oto niektóre z pytań, z jakimi zmierzyli się goście.
Podsumowując wypowiedzi rozmówców, możemy tak je w skrócie ująć:
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Jednym ze źródeł ideologii gender jest marksizm. Gender współdziała w totalnym zniszczeniu rodziny, tym samym wpływa negatywnie na przyrost naturalny. Czy chcąc zapobiegać problemom powstającym w rodzinach, należy je zniszczyć, by problemu nie było, czy może starać się im pomóc? Obroną przed gender jest kategoryczne nazywanie rzeczy po imieniu i promocja małżeństwa. Gender to nie filozofia – gender jest ideologią.
Dr Bogna Białecka: Według teorii gender, płeć dzieci zależy wyłącznie od rodziców, od tego, jak je wychowają. Większość kobiet na pierwszym miejscu stawia rodzinę i dziecko, a dopiero potem karierę zawodową – a więc nie ma potrzeby wzmacniania pozycji kobiet, które postuluje gender. Może powodować u dzieci pogłębienie zaburzenia tożsamości płciowej. Gender jako „nauka” pomija badania z zakresu biologii i medycyny.
Szymon Szynkowski vel Sęk: W krajach zachodnich gender wprowadzono metodą „małych kroków” przyzwyczajając opinie publiczną do nowego nazewnictwa „równouprawnienia”. Gender to próba stworzenia nowej definicji człowieka. W Poznaniu żadna szkoła podstawowa nie wprowadziła warsztatów gender. Konstytucja RP zapewnia rodzicom decydujący głos w sprawie wychowania ich dzieci.
W poniedziałkowym spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób. Znaczną część stanowili ludzie młodzi.
Na kolejne spotkanie z cyklu Debaty Poznańskie organizatorzy zapraszają do Sali Białej Hotelu Bazar 2 grudnia 2013 r.

Jolanta Horowska

fot. Emilia Rogalińska i Jolanta Horowska